میدان مرکزی میوه و تره بار

با افزایش جمعیت و متعاقب آن گسترش شهر، مشکلات ترافیک، ‌حمل و نقل و همچنین با افزایش حجم محصولات غذایی در جریان توزیع ،عدم امکان دسترسی به انواع مختلف میوه و تره بار سایر مراکز تولید، ‌و نگهداری غیر اصولی و حیف و میل میوه و تره بار در میادین کوچک و پراکنده در سطح شهر ، استفاده از ابزارهای قدیمی و ... باعث نارسائی در سیستم توزیع و از بین رفتن روزانه دهها تن میوه و تره بار می شد، ‌نتیجه بررسی این کمبودها و نارسائی ها، و پیوستن شهر اصفهان به عنوان یک کلان شهر ، شهرداری اصفهان را بر آن داشت تا با مطالعه دقیق و همه جانبه به فکر احداث میدان میوه و تره بار بیافتد به نحوی که با سابقه فرهنگی و تاریخی شهر اصفهان مغایر نبوده و همگام با تکنولوژی روز و به عنوان طرحی نمونه در سطح کشور مطرح گردد .


نهایتا پس از بررسی ها این طرح در شش کیلومتری شرق جاده اصفهان- نایین اجرا گردید. همجواری جدید ورودی شهر و همچنین نزدیکی آن به فرودگاه و ایستگاه راه آهن از جمله ویژگیهای ممتاز مکان یابی این طرح بوده است، در میدان علاوه بر تالارها و غرفه های عرضه میوه و تره بار، بخشی از زیربنای پروژه اختصاص به واحدهای خدماتی نظیر : بانک، رستوران، چایخانه، نانوایی، مسجد، حمام، سوپر مواد غذایی، خوابگاه ،پارک خانواده و ... داده شده و در مجاورت میدان مرکزی مکانی برای استقرار صنایع تبدیلی در نظر گرفته شده است.

از جمله صنایع تبدیلی مورد نظر : سورتینگ میوه، بسته بندی، تهیه کنستانتره ها، میوه خشک، سبزی آماده و به طور کلی استفاده از روشهای علمی برای توزیع و صادرات میوه و تره بار می باشد که در آینده ایی نزدیک با سرمایه گذاری بخش خصوصی قابل اجرا و بهره برداری می باشد.

  ژ

مشخصات میدان مرکزی

مطالعات و بررسی های اولیه و مکان یابی زمین : سال ۱۳۶۶
افتتاح و بهره برداری رسمی میدان مرکزی : بهار سال ۱۳۷۳
کل مساحت عرصه میدان : ۱۹۸ هکتار
زیر بنا : ۲۰۰/۰۰۰ مترمربع

وضعیت تالارها :

فازهای یک و دو میوه، تالارهای جالیزی و محوطه سبزی
- پروژه های درحال ساخت: سوله های خشکبار و تالار ۲۵ میوه
- فاز یک و دو : ۱۰ تالار به اضافه یک نیم تالار ، هر تالار ۲۲ غرفه و نیم تالاربه تعداد ۸
غرفه جمعا ۲۲۸ غرفه میوه
(نیم تالارمذکوربه شماره ۱۵ و در ضلع جنوب شرق میدان واقع شده است)

- فاز یک شامل : تالارهای ۱۰ ، ۱۱ ، ۱۲ ، ۱۳ ، ۱۴ و ۱۵ (متراژ هر غرفه در این فاز ۲۳۴ مترمربع می باشد)
- فاز دو شامل : تالارهای ۵ ، ۶ ، ۷ ، ۸ و ۹ (متراژ غرفه های تالار ۵ تا ۸ ، هر غرفه ۱۷۲ مترمربع و متراژ غرفه های تالار ۹ هرغرفه ۲۶۶ مترمربع می باشد.)

تالارهای جالیزی : شامل تالارهای ۱۹ ، ۲۰ و ۲۱ (جمعا ۶۲ غرفه به متراژ ۶۵۰۰ مترمربع) (تالارهای ۱۹ و ۲۰ با سه نوع متراژ متفاوت به مساحت هر غرفه : ۸۵ - ۳۰/۸۰ - ۷۰/۹۴ مترمربع و تالار ۲۱ هر غرفه به متراژ ۵/۷۶ مترمربع می باشد.)
- تالار  ۲۳ : هر غرفه ۱۰۷ مترمربع و جمعاً ۳۰ غرفه با امکانات جانبی به مساحت ۳۵۰۰ مترمربع که درحال حاضر دردست اصلاح وبازسازی است.
- تعداد کل غرفه های جالیزی ۱۰۲ عدد می باشد ، که از این تعداد ۶۳ غرفه در اختیار سازمان و ۳۹ غرفه به صورت سرقفلی واگذار شده است.
- سالن ۲۴ میوه : در سال ۱۳۸۹ ضمن تغییر کاربری اقدام به بازسازی سالن مذکور گردید که در این راستا ۲۸ غرفه احداث و در حال حاضر تمامی غرفات به صورت قراردادهای موقت ۱۰ ماهه واگذار گردیده است.

سالن ۲۶میوه: در سال ۱۳۹۶ضمن تغییر کاربری اقدام به بازسازی سالن مذکور گردید که در این راستا ۲۸ غرفه احداث و در حال حاضرجهت واگذاری غرفات مزایده گذاشته شده است.
تعداد ۴۳۳ نفر در فاز یک و دو میدان مرکزی طرف قرارداد سازمان می باشند که با آنان قرارداد منعقد شده است.

- محوطه سبزی تعداد : ۱۳۳ غرفه که از این تعداد ۹۶ غرفه سرقفلی و ۳۷ غرفه متعلق به سازمان می باشد که تعداد ۳۶ غرفه آن اجاره داده شده است.
متراژ هر غرفه در محوطه سبزی ۳۲ متر می باشد.
لازم به ذکر است که آخرین قرارداد تنظیمی سرقفلی محوطه سبزی از تاریخ ۹۷/۱۲/۲ لغایت ۱۴۰۰/۱۲/۲ وبه صورت ۳ساله می باشد. و مساحت کل آن جمعاً ۷۷۰۰۰ مترمربع می باشد.
محوطه سبزی جدید دارای : دو مغازه جهت سوپر مارکت ، دو باب نمازخانه ، چایخانه ، خوابگاه و بانک می باشد.

سوله های صنایع جانبی :
در سال های ۹۰ و ۹۱ دو باب سوله جهت عرضه سبزیجات آماده و بسته بندی شده و یک باب سوله هم جهت تهیه و توزیع سالاد فصل در میدان احداث گردیده است که این امر باعث اشتغال به کار حدود ۷۰ نفر شده است.


  ژ

مجموعه هایی که مقرر است درآینده جهت صنایع جنبی اجرا شود

۱- کارگاه تولید جعبه چوبی
۲- کارگاه تولید کارتن سازی
۳-کارگاه تولید کیسه پلاستیکی
۴- کارگاه تولید جعبه پلاستیکی
۵- کارگاه تولید ظروف آلومینیوم
۶- سالن شستشو و سورتینگ
۷- کارخانه تولید مربا- شربت- کمپوت و آب میوه
۸- کارگاه تولید خیارشور و گوجه فرنگی
۹- کارخانه سبزی خشک کنی
۱۰-کارخانه قوطی سازی
۱۱- باربری ها
۱۲-سردخانه
۱۳-غرفات خشکبار
۱۴-انبار

تمامی حقوق سایت متعلق به سازمان میادین میوه و تره بار و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری اصفهان می‌باشد.