ژ

درباره بازار گیاهان دارویی

تأمین دسترسی راحت و مناسب شهروندان به انواع خدمات شهری از اهداف مهم برنامه‌ریزی شهری است.
شهرها هر نقش و وظیفه‌ای که داشته باشند، نمی‌توانند دور از فعالیت‌های تجاری و بازرگانی قرار گیرند؛ چراکه حیات اجتماعی انسان‌ها و رفع نیازهایشان، وجود چنین فعالیت‌هایی را ایجاب می‌کند.
بازارهای روز، نمونه‌ای از این فعالیت‌های تجاری هستند. دسترسی آسان، سریع و مطلوب شهروندان به بازارهای روز، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مدیریت شهری است.
بازارهای روز کوثر که نام آشنایی برای شهروندان اصفهانی است باهدف ارائه کالای باکیفیت باقیمت مناسب و صرفه‌جویی در وقت در ۱۵ نقطه از شهر اصفهان راه‌اندازی شد.چند سالی است که بسیاری از شهروندان اصفهانی تجربه خرید بخشی از مایحتاج روزانه خود از بازارهای روز کوثر رادارند.
بازارهایی که اکنون مشتریان خاص خودشان را دارد و در بر خی موارد از شهرتی بیشتر از بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ شهر برخوردار است و حلقه اتصال مستقیم تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان هستند و با تعدیل قیمت‌ها فرصت مناسبی را برای خرید شهروندان فراهم می‌کنند.
تنـوع کـالا،کاهش قیمت کالا، کاهـش آلودگــی هـوا، حذف واسطه‌های غیرضروری کمک در بهبـود ترافـیک شهـری، جلوگیری از فروش کالاهای غیراستاندارد و تثبیت قیمت کـالا در مناطق مختلــف شهـری از مزایای احداث بازارهای روز کوثر هستند.بازارهای روز کوثر به‌صورت روزانه ازنظر کیفیت محصولات، قیمت‌ها و میزان رضایت شهروندان توسط بازرسان بررسی و نظارت می‌شود و بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، مهم‌ترین اصل در مجموعه بازارهای کوثر کیفیت بالا و قیمت مناسب است و برخی از کالاها در این بازارها تا ۴۰ درصد پایین‌تر از قیمت درج‌شده در پشت جلد به شهروندان ارائه می‌شود.
از طریق این بازارها تولیدات کشاورزی (میوه و تره‌بار ) فرآورده‌های شیلات، مواد لبنی و پروتئینی و سایر نیازهای ضروری شهروندان با حضور شرکت‌های تعاونی، اتحادیه‌ها، اصناف و تولیدکنندگان محصولات غذایی باکیفیت و قیمت مناسب و بدون واسطه با نظارت در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد و سبد کالای یک خانوار در این بازار تأمین می‌شود.
بازارهای روز کوثر در اصفهان بر اساس برنامه راهبردی برای توسعه شهر که از سال ۱۳۸۹ در قالب برنامه‌های پنج‌ساله آغازشده و ادامه دارد، راه‌اندازی شده است. در حوزه خدمات شهری بحث استراتژی خرده‌فروشی در اصفهان طرح شد و سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری اصفهان مجری این استراتژی بود.
ایجاد یک شبکه توزیع مرجع در داخل اصفهان موردتوجه قرارگرفته است در این راستا تعداد بازارهای روز کوثر از سه به ۱۵رسید و در حال حاضر بازارهای تخصصی گل و گیاه و بازار گیاهان دارویی در اصفهان فعال هستند.

تمامی حقوق سایت متعلق به سازمان میادین میوه و تره بار و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری اصفهان می‌باشد.